Derby se blíží. Litoměřice vyjíždí do Ústí nad Labem

Zveřejněno 11.10.2011 | Jakub Šperk
Stadion v posledních dvou zápasech ukázal svou sílu a oba jasné papírové favority hodně potrápil. Jestli se jim to tentokrát povede proměnit v bodový zisk se rozhodne ve středu. Úvodní buly bude vhozeno 12.10. v 17:30 ve Zlatopramen Areně. Pokud nemůžete dorazit, tak budou připraveny i klasické onlajny.
Historie

Minulou sezónu sehráli kališníci s Ústeckými Lvy dva zápasy, ovšem jeden si nejspíš pamatují všichni. 13. října by to byl přesně rok, kdy do Kalich Areny přijel rozjetý tým, který z prvních osmi zápasů prohrál pouze jeden a od začátku to tak na ledě i vypadalo. V první minutě se prosadil, dnes již vysloužilý, matador Pavel Janků a zahájil smršť tří gólů v 1. třetině, kterou sám zakončil. Do zápasu Stadion vrátil až Hašek, který minutu před koncem 2. třetiny snížil na 1:3. Poté se Litoměřice začaly dostávat do šancí, ale ne a ne je proměnit. Až v čase 59:17 snížil na rozdíl jedné branky. Trenéři Stadionu Setikovský a Tvrzník si vzali oddechový čas. Litoměřice samozřejmě vsadily na to nejlepší co mají. Mezi to patří i veterán Ladislav Slížek, bývalý hráč Ústí nad Labem. V čase 59:59 z úhlu podivně nahodil kotouč a ten prošel Orctovi mezi tyčí a tělem a divácké oslavy mohly vypuknout. V prodloužení se trefil další ústecký hráč, Petr Přeučil a překvapení bylo na světě. V druhém zápase se kališníci také nevzdávali: Ovšem v 58. minutě vyrovnal Jan Kloz, který se již vrátil do sestavy Ústí a v 62. minutě přihrál na poslední gól Robinu Hanzlovi. Na body měl Stadion minulou sezónu bilanci s Ústím 3:3.

Forma obou týmů

Tady snad asi ani nelze diskutovat o tom, že je na tom Ústí jednoznačně lépe. Z jedenácti zápasů prohrálo pouze 2 a drží si domácí neporazitelnost.

Stadion nezačal sezónu špatně, když měl po 3 zápasech na kontě 2 výhry. Ovšem pak přišla série 3 prohraných zápasů a Litoměřice se začaly tabulkou propadat. Po výhrách nad Třebíčí a Pískem už to znovu vypadalo nadějne, jenže Stadion čekaly zápasy s výbornými celky a ty jim nadělily další 3 prohry v řadě.

Poslední zápas obou týmů

Ústí letos dominuje ve všem, v čem může. Ve vstřelených brankách vedou o 10 zásahů nad Hradcem Králové a Havlíčkovým Brodem a v inkasovaných mají o 8 méně než druhá Olomouc. Do jejich posledního zápasu se vrátil zraněný Pavel Francouz a ten ukázal, že je na něj spolehnutí. Kadani vychytal 26 střel a za 4 odchytané zápasy má už druhý shut-out. Za Ústecké Lvy se dvakrát prosadil Jaroslav Roubík po dvou akcích Martina Šagáta a Ústí tak vyhrálo 2:0.

Do Kalich Areny přijeli Piráti z Chomutova, velmi silný tým. V 11. zápase z 11ti opět inkasoval Stadion jako první, ale osud zápasu to nerozhodlo. Domácí se nevzdávali a ve 41. minutě vyrovnal Marek Loskot. Kališníci se začali dostávat pod tlak a bylo vidět, že myslí na prodloužení. To ovšem nedovolil chomutovský kanonýr David Hruška, který dostal příliš mnoho prostoru před brankou a pod horní tyč zápas rozhodl.

Nejlepší hráči

Na straně Ústí by se dalo vybírat. Nejlepší +/- statistiku drží kapitán týmu Honza Klobouček s číslem +15 a je zároveň nejlépe bodujícím obráncem celé 1. ligy. Nejvíce gólů vstřelil Jakub Lev, který se ovšem možná vrátí do Plzně a nebude tak Lvům ve zbytku sezóny k dispozici. O branku za ním je Jaroslav Roubík, který jich vstřelil šest. Nejlepšími nahrávači jsou i tři hráči s nejvíce body v týmu Slovanu. David Ludvík a Jan Alinč mají s 9 asistencemi celkem 13 bodů a Martin Šagát je pouze o gól za nimi. Spolehnout se může Ústí také na svou brankářskou dvojku Orct-Francouz. Zdeněk Orct s mírně nadprůměrnou bilancí nad 93 % výborně hlídá záda ústecké jedničce Pavlu Francouzovi. Ten je s úspěšností 96,23 % nejlépe chytajícím brankářem 1. ligy a s 2 shut-outy ze čtyř zápasů se dělí o první místo s Dominikem Halmošim, který ovšem odchytal o šest zápasů víc.

Na straně Litoměřic vede +/- bodování ústecká posila Jan Kloz s nepříliš výrazným čislem +1. Nejlepším nahrávačem a nejvíce bodů stále drží kapitán Ladislav Slížek. Na jeho kontě jsou čísla 1 + 6. Nejvíce branek vstřelila další ústecká posila Ondřej Holomek. Za 11 zápasů dal soupeřům čtyři góly a na další dva přihrál, je tak i nejlépe bodujícím obráncem Litoměřic. Za Stadion zatím odchytal všechny zápasy Dušan Salfický, ovšem jeho čísla oslnivá, vzhledem k špatné obraně Litoměřic, vůbec nejsou. Za 11 zápasů tak drží úspěšnost 89,64 % a patří tak k pěti aktivně chytajícím brankářům s nejhorší statistikou.

Závěrem

Čísla tak hovoří jasně. Ústí nad Labem je nejúspěšnějším týmem v historii 1. ligy a tento zápas je jasným favoritem. Ovšem Stadion si do Zlatopramen Areny pro prohru nejede. Jestli zvládne zrušit ústeckou domácí neporazitelnost můžete sami vidět od 17:30 ve Zlatopramen Areně.