V 1. lize opravdu není lehkých soupeřů

Zveřejněno 07.11.2010 | Jan Luňáček
Začala odvetná část prvoligové soutěže. Na ledě Kalich Areny se představil tým Chrudimi. Oba trenéři v body doufali, ale jenom jeden byl nakonec spokojený. Tři body vybojovali chrudimští hokejisté. Co si o utkání mysleli trenéři obou celků, a nejen o něm, si můžete přečíst v tomto obsáhlém rozhovoru. Aktéry byli trenér Chrudimi pan Rohlík a trenér domácího Stadionu pan Setikovský.
Rohlík Pavel – trenér HC Chrudim

My jsme dnes už konečně chtěli prolomit sérii nevítězných zápasů při venkovních utkáních. Litoměřice jsme brali jako těžkého soupeře, který doma prohrál pouze jedno utkání, a to s Olomoucí. Byli jsme dnes lepší v první třetině, ale Litoměřice když hrály první utkání u nás, tak byly lepší druhou i třetí třetinu. Proto jsme studovali poctivě video z utkání. Náš dnešní soupeř má nepříjemný systém obrany ve středním pásmu, který je dost složitý na přebírání hráčů. My jsme dnes také hráli hodně stažení dozadu a na modré čáře. Docela se nám to dařilo, až na jeden výpadek, kdy se prostor uvolnil a my z toho inkasovali. Chtěli jsme brzo vstřelit branku, abychom soupeře hned na začátku utkání dostali do nepohody a trochu ho rozhodili. Tým, který první vstřelí branku, je v psychické výhodě, a když se hraje dlouho 0:0 musí někdo z hráčů vzít zodpovědnost na sebe. Samozřejmě, že utkání bylo těžké až do konce. Čtvrtou branku jsme vstřelili až v power play. Konečně se nám podařilo vyhrát venku a hráčům za to patří dík. My se nacházíme v těžké situaci a dnes jsme uhráli zlaté body.

Setikovský Jindřich – trenér HC Stadion Litoměřice

Já musím s panem kolegou souhlasit. Chrudim se na nás opravdu dobře připravila. Jak už bylo řečeno, tam jsme byli dvě třetiny lepším týmem. My jsme s videem také pracovali, ale ono je to těžké. Náš tým v poslední době střílí málo branek. Horší je to v tom, že jsme si kromě pěti minut v druhé třetině nebyli schopni vypracovat nějaké šance. Do jejich třetiny jsme se dostávali strašně složitě a strašně těžko. A šance byly jen takové pološance. Už je to asi páté utkání, kdy prohráváme v první třetině 2:0. Zatím se nám to kromě Olomouce podařilo zlomit a samozřejmě to bylo někdy i o štěstí. To jsme dnes neměli. Soupeř hrál výborně defenzivně a zachytal jim výborně brankář. My jsme dnes neměli na to, abychom utkání zvrátili. A asi to bylo po právu. Je sice pravda, že jsme Chrudim přestříleli, ale nebyly to nebezpečné střely. Musím uznat, že v první třetině měl náš soupeř více těžkých střel. Hokej je o vstřelených brankách a náš tým v současné době dává gólů málo. Není umění vyhrát utkání, ve kterém máte osm až deset tutovek, ale je umění vyhrát, když vstřelíte jen dvě branky. Možná by se utkání za stavu 2:2 vyvíjelo jinak. Dneska nás sopupeř dostal pod určitý tlak, dostal se do vedení 2:0 a nám, protože se nám příliš nedařilo, se nepodařilo utkání zvrátit. Ani postupným útokem, ani dlouhou přihrávkou, ztráceli jsme příliš puků a hráli jsme to, co příliš neumíme. Pokoušeli jsme se nastřelovat puky do třetiny, ale 80% puků jsme přihráli soupeři. Pak jsme museli o puk znovu bojovat a stálo nás to spoustu sil.

První dvě branky obdržel Stadion při vlasním oslabení.

To je další věc. Chrudim přijela hrát opatrný hokej a my jsme obě dvě branky dostali po zbytečném vyloučení. Faul Martina Tvrzníka za brankou byl úplně zbytečný, faul Ondřeje Martinky při bránění také nic neřešil. Takováto vyloučení si nesmíme dovolit. Dneska jsme svou hrou nemohli nabídnout nic, čím bychom soupeře dostali pod tlak. Nic prostrě nefungovalo, ale je možné, že nás k tomu soupeř svou hrou donutil.

Otázka pro trenéra hostujícího týmu. To, že jste vyhráli, bylo tím, že se vaše hra v tomto utkání rapidně zlepšila oproti minulým zápasům?

I v minulých zápasem jsme nehráli špatně. Několikrát jsme byli i lepším týmem. Prohrávali jsme pak třeba jen o branku, a to bylo pro hráče hlavně po psychické stránce těžké. Teď jsme začali hrát zezadu, už třeba nehrajeme tak hezký hokej, ale teď se nám takto podařilo vyhrát doma s Pískem, tímto způsobem jsme vyhráli i dnes. Také máme špatnou produktivitu, dáváme málo branek. Je pak těžké vyhrávat jen 1:0 nebo 3:2. Myslím si, že jediné utkání, kdy jsme zklamali, tak bylo utkání s Táborem. Nám v týmu chybí zkušení hráči, máme poměrně mladý tým. Teď jsme ale získali Petra Mocka, který je velkou posilou do obrany.

Otázka pro pana Setikovského. Čeká vás další domácí utkání. Přijede Tábor. Co od zápasu očekáváte?

To, že tým dvakrát prohraje, to není tak velká tragédie. Když prohrajete s Olomoucí a ta má formu, tak je to pro nás soupeř nehratelný. To beru. Olomouc je trochu náladový tým, ale když se dostane do vedení jako minule u nás v Litoměřicích, tak se zápas těžko láme. Olomouc má špičkový kádr, a když to kluky začne bavit, tak nemáte šanci. Nebral bych to jako prohru, která pro nás něco řeší. My jsme především chtěli porazit Chrudim. Ta je pro nás hratelná. Dnes jsme si nevypracovali skoro žádné šance a dostali jsme dva laciné góly. Dvě branky byly chytatelné. Při té druhé proklouzl puk Volkemu přes hokejku pod betonem a třetí branka bylo po přihrávce přes brankoviště. Martin umí hrát velice dobře hokejkou, ten puk měl odehrát, tam asi trochu zaváhal. Brankář Chrudimi zachytal skvěle. Když jsme hráli první utkání tam, chytal Svoboda, který podal famózní výkon, a ještě přihrál na modrou na klíčovou branku. Martin Volke dnes asi nebyl ve své kůži, má nějaké problémy s rukou. Jinak je velkou oprou týmu, ale musí zachytat stoprocentně. Pokud náš brankář nepodá nadstandartní výkon, tak my jako nováček musíme o body hodně bojovat. Část našich hráčů chodí ještě do práce, tým není úplně profesionální a je to znát. Bohužel, takové utkání jako dnes se na nich může projevit hlavně fyzicky. Dřeli, makali, ale žádný výsledek. Soupeř přijel hrát na tři pětky. My začali na čtyři, ale v průběhu utkání jsme to také stáhli na tři, abychom se dostali do tempa. Bohužel, nic to nepřineslo. Ani branky, ani šance, jen to ubralo síly. S Táborem musíme počítat se třemi body.

Pane Setikovský, můžete se vyjádřit ke kauze v extralize, kde Litoměřice také figurují?

Figurují, ale nezaviněně. My jsme si pouze chtěli půjčit Petra Přikryla z Plzně. Jsem sám zvědav, jak to dopadne. Sebrat týmům tolik bodů hlavně postihne samotné hráče. Na druhou stranu Plzni se to letos stalo již podruhé. Asi není férové řešit to razantně, na druhou stranu jsou nějaké řády, které by se měly dodržovat. A když se to někomu stane během pár měsíců dvakrát, tak to není samo sebou. V extralize by se něco takového stát nemělo. Je fakt, že některé týmy jako Kladno nebo Sparta by si dost pomohly. Já bych takovou chybu ještě chápal v 1. lize, kde není funkcionářský tým v klubech tak široký, ale v extralize je to divné. Petr Přikryl v Litoměřicích může hrát bez problémů. Nám je vcelku jedno, zda patří Plzni nebo Spartě. My máme vše v pořádku. Jestli se tu ještě objěví, nevíme. Přikryl je teď v Plzni jako dvojka za Mazancem, který chytá dobře, ale v Plzni samozřejmě chtějí, aby někde hrál.